Projekt domu jednorodzinnego – co wybrać?

Jednym z najistotniejszych aspektów inwestycji budowlanej jest odpowiedni projekt, który należy dołączyć – w kilku egzemplarzach – do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Dobry projekt to podstawa – musi on być dostosowany do charakteru i rodzaju przedsięwzięcia, różnorodność w tym zakresie jest spora. Warto w tym miejscu poświęcić nieco uwagi projektom domów jednorodzinnych, albowiem należą one do najczęściej poszukiwanych.

projekt

Projekt gotowy czy na zamówienie?

Wybór odpowiedniego projektu w ogromnej mierze wpływa na powodzenie inwestycji. Każdy, kto decyduje się na wybudowanie własnego domu, staje przed poważnym dylematem – lepszy będzie projekt gotowy czy wykonywany na zamówienie? Zarówno jeden, jak i drugi wariant posiadają szereg zalet, ale też nie brakuje im wad. Sprawę trzeba zatem rozważyć pod kątem indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.

Bez wątpienia największymi atutami projektów gotowych są dostępność od ręki oraz atrakcyjna cena. Poza tym obecnie wybór w tym zakresie jest naprawdę spory, w związku z czym nie ma ryzyka, iż wszystkie tego typu projekty są robione na przysłowiową jedną modłę. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że realny koszt adaptacji gotowego projektu okaże się znacznie wyższy aniżeli początkowo zakładano, a nigdy nie wiadomo, jakiego rzędu wydatki trzeba będzie ponieść w trakcie kolejnych etapów prac.

Projekty wykonywane na zamówienie są znacznie droższe od tych gotowych, a ich przygotowanie jest bardzo czasochłonne. Z drugiej jednak strony inwestor od samego początku wie, jaki budżet będzie musiał przeznaczyć na jego realizację, a ponadto całość można starannie dopracować w najdrobniejszych detalach.